34A4P18T7M7QT
Mfr.Part #
34A4P18T7M7QT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Product Category :
Illumination Type :
EAR99
Length - Termination :
0.125 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Function :
On-On
Voltage - Rated DC :
28V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-30 °C
Termination :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Housing Material :
Stainless Steel
Bushing Type :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Ingress Protection :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Finish :
Chrome
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Bushing Length :
0.448 inch
Sealing :
Epoxy
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Termination Style :
PC Pin
Body Height :
21.971mm
End Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
17.45mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating (AC) :
125 V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
34A4
Contact Resistance :
0.01mOhm
Switch Function :
On-On
Body Length or Diameter :
21.59mm
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Current Rating :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage Rating - DC :
28V
Illumination Type, Color :
Series :
34A
Power Rating :
400 mVA
Center Contact Plating :
Silver
Contact Current(DC)-Max :
5A
Product Status :
Active
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Throw Configuration :
Max Operating Temperature :
85 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
PCB Hole Count :
14
Published :
Terminal Length :
0.125 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Datasheets
34A4P18T7M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"