34A4P11B6M2GT
Mfr.Part #
34A4P11B6M2GT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Body Length or Diameter :
21.59mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Length :
0.25 inch
Length - Termination :
0.25 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Body Breadth :
12.7 mm
Ingress Protection :
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating (AC) :
125 V
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Height :
10.541mm
Actuator Length :
9.90mm
PC Pin
Throw Configuration :
Voltage Rating - AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Plating :
Gold, Silver
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Voltage - Rated AC :
125V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Bushing Length :
0.315 inch
PC Pin
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating :
5A
Series :
34A
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Datasheets
34A4P11B6M2GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"