34A4P11B1M7RT
Mfr.Part #
34A4P11B1M7RT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - AC :
20V
Switches
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Terminal Length :
0.125 inch
End Contact Material :
Body Length or Diameter :
21.59mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Bushing Length :
0.35 inch
Sealing :
Epoxy
Non-Illuminated
Center Contact Material :
Bushing Type :
PCB Hole Count :
14
Termination Style :
PC Pin
Features :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Series :
34A
Length - Termination :
0.125 inch
Lamp Type :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
20V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage - Rated DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Body Height :
21.971mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Function :
18 Weeks
Actuator Finish :
Chrome
Contact Plating :
Gold
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Length :
10.41mm
Voltage - Rated AC :
20V
Power Rating :
400 mVA
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34A4P11B1M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"