34A4P31B1M3RT
Mfr.Part #
34A4P31B1M3RT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Body Breadth :
12.7 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Feature :
Panel Mount
Series :
34A
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Panel Mount
Terminal Length :
0.25 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
18 Weeks
Throw Configuration :
4PDT
Illumination Type, Color :
Illumination Type :
Length - Termination :
0.25 inch
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Published :
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage Rating (DC) :
20 V
Bushing Length :
0.35 inch
Termination Type :
Quick Connect
Mount :
Panel
Voltage Rating (AC) :
20 V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting :
Panel Mount with Threads
Body Length or Diameter :
21.59mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination :
Quick Connect
Body Height :
10.541mm
Min Operating Temperature :
-30 °C
Toggle Switches
Switch Configuration :
Voltage Rating - AC :
20V
No
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Material :
Stainless Steel
Base/Housing Material :
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Actuator Length :
10.41mm
Pole Throw Configuration :
Datasheets
34A4P31B1M3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"