34A4P31B1M2GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A4P31B1M2GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator Color :
Chrome
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Plating :
Gold, Silver
Actuator Type :
Standard Round
ECCN Code :
EAR99
Illumination Voltage (Nominal) :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Product Status :
Active
Termination :
PC Pin
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Thread Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Dielectric Strength :
1000Vrms
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Form :
4PDT
Actuator Style :
Round Lever
Base Product Number :
34A4
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Series :
34A
Features :
Illumination Type, Color :
Switch Configuration :
ON OFF ON
Terminal Length :
0.25 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Seal Location :
Terminals
Sealing :
Epoxy
Circuit :
4PDT
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Published :
Product Category :
Toggle Switches
Radiation Hardening :
No
Body Height :
10.541mm
Voltage Rating - DC :
28V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Pole Throw Configuration :
Mounting Style :
Through Hole
Product Height (mm) :
31.39(mm)
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Type :
Threaded
Switch Function :
On-Off-On
Power Rating :
400 mVA
Product Depth (mm) :
Bushing Length :
0.35 inch
RoHS :
Details
Actuator :
TOGGLE
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Actuator Length (mm) :
Lamp Type :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Grayhill
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Breadth :
12.7 mm
Brand :
Grayhill
Actuator Finish :
Chrome
Surface Mount :
No
Subcategory :
Switches
Contact Material :
Termination Type :
Solder
Number of Terminals :
12
Product Type :
Toggle Switches
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Actuator Length :
10.41mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Seal Description :
Epoxy
Ingress Protection :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination :
Non-Illuminated
Body Length or Diameter :
21.59mm
Bushing Thread :
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Contact Function :
Current Rating :
5A
Mount :
Panel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Orientation :
Straight
Datasheets
34A4P31B1M2GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"