34A4P31B1M1QT
Mfr.Part #
34A4P31B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Solder
Illumination Type :
Body Height :
12.06mm
Bushing Thread :
Voltage - Rated DC :
28V
Switch Action :
LATCHED
Actuator Length :
10.41mm
Mount :
Panel
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Current(AC)-Max :
5A
Voltage Rating (AC) :
125 V
Brass, Chrome Plated
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Switch Function :
On-Off-On
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Series :
34A
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Illumination Type, Color :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Lamp Type :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Throw Configuration :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
21.59mm
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating :
5A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage Rating - AC :
125V
Datasheets
34A4P31B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"