PCFM12JT390R
Mfr.Part #
PCFM12JT390R
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
390ohm
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PCFM12JT390R
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT390R
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,