PCFM12JT120R
Mfr.Part #
PCFM12JT120R
Description
RES 120 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
Resistance :
120Ohm
Lead Free
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Working Voltage :
350V
1 (Unlimited)
Diameter :
2.3mm
Package / Case :
Axial
Published :
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PCFM12JT120R
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT120R
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,