PCFM12JT10R0
Mfr.Part #
PCFM12JT10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.3mm
Resistance :
10Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
No
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Datasheets
PCFM12JT10R0
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT10R0
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,