PCFM12JT150R
Mfr.Part #
PCFM12JT150R
Description
RES 150 OHM 5% 1/2W AXIAL
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
150Ohm
HTS Code :
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Published :
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Packing Method :
TR
Datasheets
PCFM12JT150R
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT150R
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,