PCFM12JA2K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCFM12JA2K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Resistance :
2.2kOhm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
350V
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Series :
CFM
Packing Method :
Ammo Pack
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
PCFM12JA2K20
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,