PCFM12JT12R0
Mfr.Part #
PCFM12JT12R0
Description
RES 12 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
12Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PCFM12JT12R0
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT12R0
Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,