PCFM12JA4K70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCFM12JA4K70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Working Voltage :
350V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
4.7kOhm
HTS Code :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
125mW
Series :
CFM
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.55 mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Carbon Film
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PCFM12JA4K70
FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,