PCFM12JT120K
Mfr.Part #
PCFM12JT120K
Description
RES 120K OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
0/ -850ppm/°C
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Resistance :
120kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Working Voltage :
350V
Datasheets
PCFM12JT120K
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT120K
Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,