PCFM12JT1K20
Mfr.Part #
PCFM12JT1K20
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR, 14 INCH
Wire
Published :
Resistance :
1.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Composition :
Carbon Film
Surface Mount :
No
Working Voltage :
350V
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.55 mm
Datasheets
PCFM12JT1K20
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT1K20
FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,