PCFM12JT1K50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCFM12JT1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Published :
Construction :
Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
TR
Resistance :
1.5kOhm
Series :
CFM
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Working Voltage :
350V
Datasheets
PCFM12JT1K50
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT1K50
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,