PCFM12JT1K10
Mfr.Part #
PCFM12JT1K10
Description
RES 1.1K OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.1kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.3mm
HTS Code :
Datasheets
PCFM12JT1K10
Stackpole Electronics, Inc. PCFM12JT1K10
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,