IXTP86N20T
Mfr.Part #
IXTP86N20T
Description
MOSFET N-CH 200V 86A TO220AB
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
86A Tc
EAR99
Published :
Product Type :
MOSFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Continuous Drain Current (ID) :
86A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Drain-source On Resistance-Max :
0.029Ohm
JESD-609 Code :
e1
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
260A
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±30V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS :
Compliant
Product Category :
MOSFET
Transistor Polarity :
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Channels :
1 Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500pF @ 25V
Number of Pins :
3
Factory Lead Time :
26 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Rise Time :
24 ns
Rds On Max :
29 mΩ
Channel Mode :
Enhancement
Height :
16 mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
29m Ω @ 500mA, 10V
Packaging :
Tube
Input Capacitance :
4.5 nF
Mount :
Subcategory :
MOSFETs
Not Qualified
Width :
4.83 mm
TO-220-3
Type :
Trench Gate Power MOSFET
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
IXYS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
IXYS
Length :
10.66 mm
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Base Product Number :
IXTP86
Number of Terminations :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Tradename :
HiPerFET
Terminal Position :
Single
Max Power Dissipation :
480 W
Datasheets
IXTP86N20T
Littelfuse IXTP86N20T
N-Channel Tube 29m Ω @ 500mA, 10V ±30V 4500pF @ 25V 90nC @ 10V 200V TO-220-3
IXTP86N20T Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 1000 mJ.A device's maximal input capacitance is 4500pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 86A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 260A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 200V.This transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTP86N20T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 86A
based on its rated peak drain current 260A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)