IXTP05N100P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTP05N100P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 500MA TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Channel Mode :
Enhancement
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package :
Tube
Drain-source On Resistance-Max :
30 Ω
Number of Elements :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
MOSFET
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.5A
Transistor Polarity :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Supplier Device Package :
TO-220AB
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
196pF @ 25V
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
500mA Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.1nC @ 10V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Type :
1 N-Channel
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package Shape :
RECTANGULAR
Published :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
1.25A
Vgs (Max) :
±20V
Number of Terminals :
3
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation (Max) :
50W (Tc)
Rise Time :
15 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 50μA
Terminal Position :
Single
FET Feature :
Continuous Drain Current (ID) :
500mA
Package / Case :
TO-220-3
Transistor Element Material :
SILICON
Avalanche Energy Rating (Eas) :
50 mJ
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30 Ω @ 250mA, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
IXYS
Series :
Polar™
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max (Abs) :
50 W
FET Type :
ECCN Code :
EAR99
Brand :
IXYS
Mount :
Base Product Number :
IXTP05
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Style :
DS Breakdown Voltage-Min :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
RoHS :
Details
Product :
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Datasheets
IXTP05N100P
Littelfuse IXTP05N100P
N-Channel Tube 30 Ω @ 250mA, 10V ±20V 196pF @ 25V 8.1nC @ 10V 1000V TO-220-3
IXTP05N100P Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 50 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 196pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [500mA], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 0.5A.A maximum pulsed drain current of 1.25A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 1000V.In order to operate this transistor, a voltage of 1000V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTP05N100P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 50 mJ
a continuous drain current (ID) of 500mA
based on its rated peak drain current 1.25A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)