IXTP80N12T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTP80N12T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 120V 80A TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
325W Tc
Surface Mount :
No
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Supplier Device Package :
TO-220
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Tradename :
HiPerFET
FET Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package Shape :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Avalanche Energy Rating (Eas) :
400 mJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
FET Feature :
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Package / Case :
TO-220-3
DS Breakdown Voltage-Min :
120V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 100μA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Channel Mode :
Enhancement
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
17m Ω @ 40A, 10V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Rise Time :
14 ns
Product :
Power MOSFET Modules
Pin Count :
3
Number of Terminals :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Product Type :
MOSFET
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Position :
Single
Type :
Trench T2
Number of Channels :
1 Channel
Packaging :
Tube
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
80A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Brand :
IXYS
Base Product Number :
IXTP80
Package :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4740pF @ 25V
Product Category :
MOSFET
Number of Terminations :
Mounting Type :
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Power Dissipation-Max (Abs) :
325 W
IXYS
Drain-source On Resistance-Max :
0.017Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation (Max) :
325W (Tc)
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Polarity :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
TrenchT2™
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
IXTP80N12T2
Littelfuse IXTP80N12T2
N-Channel Tube 17m Ω @ 40A, 10V ±20V 4740pF @ 25V 80nC @ 10V 120V TO-220-3
IXTP80N12T2 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 400 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 4740pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 80A.Peak drain current is 200A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 120V.For this transistor to work, a voltage 120V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXTP80N12T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 400 mJ
based on its rated peak drain current 200A.
a 120V drain to source voltage (Vdss)