IXTP64N10L2
Mfr.Part #
IXTP64N10L2
Description
MOSFET N-CH 100V 64A TO220AB
Stock
30
In Stock :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
64A Tc
Supplier Device Package :
TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
32m Ω @ 32A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation (Max) :
357W (Tc)
Transistor Type :
1 N-Channel
Series :
Linear L2™
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3620pF @ 25V
Transistor Polarity :
N-Channel
Subcategory :
MOSFETs
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Details
Rise Time :
27 ns
Base Product Number :
IXTP64
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
357W Tc
Datasheets
IXTP64N10L2
Littelfuse IXTP64N10L2
N-Channel Tube 32m Ω @ 32A, 10V ±20V 3620pF @ 25V 100nC @ 10V 100V TO-220-3
IXTP64N10L2 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 3620pF @ 25V.The transistor must receive a 100V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTP64N10L2 Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)