IXTP48P05T
Mfr.Part #
IXTP48P05T
Description
MOSFET P-CH 50V 48A TO220AB
Stock
21
In Stock :
21
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Position :
Single
Number of Terminals :
3
Base Product Number :
IXTP48
Number of Elements :
1
FET Type :
P-Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
300 mJ
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Transistor Polarity :
P-Channel
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs (Max) :
±15V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
50V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150A
- 55 C
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.03Ohm
Product Status :
Active
DS Breakdown Voltage-Min :
50V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
TrenchP™
RoHS :
Details
Number of Terminations :
3
FET Feature :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
48A Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
Transistor Element Material :
SILICON
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Transistor Type :
1 P-Channel
IXYS
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Product Type :
MOSFET
Continuous Drain Current (ID) :
48A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Published :
2013
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Power Dissipation (Max) :
150W (Tc)
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max (Abs) :
150 W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30m Ω @ 24A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3660pF @ 25V
Mount :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
48 A
Channel Mode :
Enhancement
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Datasheets
IXTP48P05T
Littelfuse IXTP48P05T
P-Channel Tube 30m Ω @ 24A, 10V ±15V 3660pF @ 25V 53nC @ 10V 50V TO-220-3
IXTP48P05T Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 300 mJ.A device's maximum input capacitance is 3660pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 48A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Its drain current is 48 A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 150A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 50V.To operate this transistor, you need to apply a 50V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTP48P05T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 300 mJ
a continuous drain current (ID) of 48A
based on its rated peak drain current 150A.
a 50V drain to source voltage (Vdss)