IXTP340N04T4
Mfr.Part #
IXTP340N04T4
Description
MOSFET N-CH 40V 340A TO220AB
Stock
12
In Stock :
12
Published :
2016
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.9m Ω @ 100A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
256nC @ 10V
Max Operating Temperature :
175 °C
Base Product Number :
IXTP340
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Rise Time :
55 ns
Max Power Dissipation :
480 W
Transistor Type :
1 N-Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
IXYS
Factory Lead Time :
24 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
340A
Active
Rds On Max :
1.9 mΩ
Input Capacitance :
13 nF
RoHS :
Compliant
Supplier Device Package :
TO-220AB
Transistor Polarity :
N-Channel
Series :
TrenchT4™
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±15V
Subcategory :
MOSFETs
Tradename :
HiPerFET
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13000pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
340A Tc
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-55 °C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Mounting Style :
Datasheets
IXTP340N04T4
Littelfuse IXTP340N04T4
N-Channel Tube 1.9m Ω @ 100A, 10V ±15V 13000pF @ 25V 256nC @ 10V 40V TO-220-3
IXTP340N04T4 Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 13000pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 340A.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 40V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTP340N04T4 Features
a continuous drain current (ID) of 340A
a 40V drain to source voltage (Vdss)