IXTP32P05T
Mfr.Part #
IXTP32P05T
Description
MOSFET P-CH 50V 32A TO220AB
Stock
1
In Stock :
1
Tube
Number of Terminations :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Length :
10.66 mm
Power Dissipation-Max :
83W Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Factory Lead Time :
24 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
TrenchP Power MOSFET
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Height :
16 mm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
Case Connection :
DRAIN
FET Type :
P-Channel
Series :
TrenchP™
Vgs (Max) :
±15V
Power Dissipation (Max) :
83W (Tc)
Transistor Polarity :
P-Channel
Transistor Type :
1 P-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Drain-source On Resistance-Max :
0.039Ohm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
50V
Terminal Finish :
PURE TIN
Reach Compliance Code :
Unknown
Supplier Device Package :
TO-220AB
FET Feature :
RoHS :
Details
Base Product Number :
IXTP32
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Product Category :
MOSFET
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
28 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
46nC @ 10V
Mounting Style :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Width :
4.83 mm
Package :
Tube
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
110A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1975pF @ 25V
Published :
2010
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
IXYS
Tradename :
TrenchP
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
39m Ω @ 500mA, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
Datasheets
IXTP32P05T
Littelfuse IXTP32P05T
P-Channel Tube 39m Ω @ 500mA, 10V ±15V 1975pF @ 25V 46nC @ 10V 50V TO-220-3
IXTP32P05T Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 200 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1975pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 32A.Peak drain current for this device is 110A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 50V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 50V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTP32P05T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 32A
based on its rated peak drain current 110A.
a 50V drain to source voltage (Vdss)