IXTP2R4N50P
Mfr.Part #
IXTP2R4N50P
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 500V 2.4A TO220AB
Drain-source On Resistance-Max :
3.75 Ω
Continuous Drain Current (ID) :
2.4A
Packaging :
Tube
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Product Status :
Obsolete
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Polarity/Channel Type :
N-Channel
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Surface Mount :
No
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.4A Tc
SWITCHING
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Turn-Off Delay Time :
65 ns
Power Dissipation (Max) :
55W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6.1nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 25μA
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
240pF @ 25V
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
29ns
Power Dissipation :
55W
Power Dissipation-Max :
55W Tc
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Fall Time (Typ) :
28 ns
FET Feature :
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
4.5A
Voltage - Rated DC :
500V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.75 Ω @ 500mA, 10V
IXYS Corporation
Current Rating :
2A