IXTP270N04T4
Mfr.Part #
IXTP270N04T4
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 40V 270A TO220AB
Stock
7
In Stock :
7
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Feature :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Configuration :
Single
Supplier Device Package :
TO-220AB
RoHS :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Vgs (Max) :
±15V
Package / Case :
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
270A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Type :
1 N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Power Dissipation (Max) :
375W (Tc)
Reach Compliance Code :
Compliant
Channel Mode :
Enhancement
Tradename :
HiPerFET
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.4m Ω @ 50A, 10V
Mount :
Through Hole
Rds On Max :
2.4 mΩ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
182nC @ 10V
Package :
Tube
Max Operating Temperature :
175 °C
Mounting Style :
Through Hole
Product Category :
MOSFET
Product Type :
MOSFET
Product Status :
Active
Brand :
IXYS
Continuous Drain Current (ID) :
270A
Published :
2016
Max Power Dissipation :
375 W
Power Dissipation-Max :
375W Tc
Mounting Type :
Base Product Number :
IXTP270
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Rise Time :
28 ns
Transistor Polarity :
N-Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance :
9.14 nF
Subcategory :
MOSFETs
N-Channel
IXYS
Number of Channels :
1 Channel
Series :
TrenchT4™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9140pF @ 25V
Datasheets
IXTP270N04T4
Littelfuse IXTP270N04T4
N-Channel Tube 2.4m Ω @ 50A, 10V ±15V 9140pF @ 25V 182nC @ 10V 40V TO-220-3
IXTP270N04T4 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 9140pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [270A], which is its maximum continuous current.In order to operate this transistor, a voltage of 40V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTP270N04T4 Features
a continuous drain current (ID) of 270A
a 40V drain to source voltage (Vdss)