IXTP1N100
Mfr.Part #
IXTP1N100
Description
MOSFET N-CH 1000V 1.5A TO220AB
Stock
691
In Stock :
691
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 25μA
Height :
9.15 mm
Fall Time (Typ) :
18 ns
Through Hole
Transistor Type :
1 N-Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mount :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.5A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Mounting Style :
Rise Time :
19ns
Element Configuration :
1 (Unlimited)
Length :
10.66 mm
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Polarity :
N-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Power Dissipation-Max (Abs) :
54 W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Configuration :
Single
IXYS
FET Feature :
Power Dissipation-Max :
54W Tc
Width :
4.82 mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14.5nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation (Max) :
54W (Tc)
3
Brand :
IXYS
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Connection :
DRAIN
RoHS :
Details
Polarity/Channel Type :
Number of Pins :
Product Status :
Not For New Designs
Drain-source On Resistance-Max :
11 Ω
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
Terminal Position :
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Turn-Off Delay Time :
20 ns
Base Product Number :
IXTP1
Product Type :
MOSFET
Vgs (Max) :
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
400pF @ 25V
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Resistance :
11Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11 Ω @ 1A, 10V
Published :
2004
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
1.5 A
Power Dissipation :
54W
Product Category :
MOSFET
Continuous Drain Current (ID) :
1.5A
Number of Terminations :
Datasheets
IXTP1N100
Littelfuse IXTP1N100
N-Channel Tube 11 Ω @ 1A, 10V ±30V 400pF @ 25V 14.5nC @ 10V 1000V TO-220-3
IXTP1N100 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 200 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 400pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 1.5A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=1kV and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 1kV (that is, no charge flow from drain to source).The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 1.5 A.When the device is turned off, a turn-off delay time of 20 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 6A.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 1000 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 1000V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTP1N100 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 1.5A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 20 ns
based on its rated peak drain current 6A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)