IXTP160N04T2
Mfr.Part #
IXTP160N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO220AB
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
160A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5m Ω @ 50A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
IXYS
JESD-609 Code :
e1
SILICON
ECCN Code :
EAR99
TO-220-3
Mounting Style :
Through Hole
Tradename :
HiPerFET
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation (Max) :
250W (Tc)
Product Type :
MOSFET
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.005ohm
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
TrenchT2™
Continuous Drain Current (ID) :
160A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4640pF @ 25V
Terminal Form :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
79nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Pin Count :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Base Product Number :
IXTP160
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
160 A
Published :
2008
Product Category :
MOSFET
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
250W Tc
Case Connection :
DRAIN
Polarity/Channel Type :
N-Channel
IXYS
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Transistor Polarity :
RoHS :
Details
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Datasheets
IXTP160N04T2
Littelfuse IXTP160N04T2
N-Channel Tube 5m Ω @ 50A, 10V ±20V 4640pF @ 25V 79nC @ 10V 40V TO-220-3
IXTP160N04T2 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 600 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 4640pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 160A.160 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 400A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 40V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 40V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTP160N04T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
a continuous drain current (ID) of 160A
based on its rated peak drain current 400A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)