IXTP15N50L2
Mfr.Part #
IXTP15N50L2
Description
MOSFET N-CH 500V 15A TO220AB
Stock
316
In Stock :
316
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Pin Count :
3
Threshold Voltage :
2.5V
NOT SPECIFIED
Width :
4.83 mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
480m Ω @ 7.5A, 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15 A
Type :
Linear L2 Power MOSFET
Product Category :
MOSFET
JESD-609 Code :
e1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4080pF @ 25V
Base Product Number :
IXTP15
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation :
300W
No
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
35 A
Length :
10.66 mm
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
N-Channel
Tradename :
Linear L2
Published :
2009
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
yes
Channel Mode :
Enhancement
MSL :
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Transistor Polarity :
Product Type :
MOSFET
Number of Channels :
1 Channel
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Pins :
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Continuous Drain Current Id :
15A
IXYS
Channel Type :
Mount :
REACH SVHC :
No SVHC
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Transistor Element Material :
SILICON
Brand :
IXYS
Drain-source On Resistance-Max :
0.48Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Style :
Package / Case :
TO-220-3
Height :
16 mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
123nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Qualification Status :
Not Qualified
Qualification :
Rise Time :
73 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Nominal Vgs :
2.5 V
Series :
Linear L2™
Number of Terminals :
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
IXTP15N50L2
Littelfuse IXTP15N50L2
N-Channel Tube 480m Ω @ 7.5A, 10V ±20V 4080pF @ 25V 123nC @ 10V 500V TO-220-3
IXTP15N50L2 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 750 mJ.A device's maximal input capacitance is 4080pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 15A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain current is 15 A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 35 A, which is its maximum rated peak drain current.An electrical device's threshold voltage is the point at which any of its operations will become active, and this transistor has a 2.5V threshold voltage.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 500V.This transistor requires a 500V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTP15N50L2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ
a continuous drain current (ID) of 15A
based on its rated peak drain current 35 A.
a threshold voltage of 2.5V
a 500V drain to source voltage (Vdss)