IXFB70N60Q2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFB70N60Q2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 70A PLUS264
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Product Category :
MOSFET
Element Configuration :
Single
Width :
5.31mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
25ns
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
Number of Channels :
1 Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
70 A
Vgs (Max) :
±30V
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Configuration :
Power Dissipation :
890W
Power Dissipation-Max (Abs) :
890 W
Packaging :
Tube
Brand :
IXYS
Supplier Device Package :
PLUS264™
Qualification Status :
Not Qualified
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
280A
Number of Terminations :
3
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
8 Weeks
IXYS
FET Feature :
Transistor Polarity :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
60 ns
Number of Terminals :
Height :
26.59mm
Number of Pins :
264
Reach Compliance Code :
Compliant
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Base Product Number :
IXFB70
Case Connection :
DRAIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
HiPerFET™
Tradename :
HiPerFET
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Pbfree Code :
yes
FET Type :
JESD-609 Code :
e1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
5 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
88m Ω @ 35A, 10V
Surface Mount :
No
Product Status :
Not For New Designs
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Lead Free :
Lead Free
Turn On Delay Time :
26 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
70A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Transistor Type :
1 N-Channel
Mounting Type :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 8mA
RoHS :
Details
Length :
20.29mm
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
12000pF @ 25V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Product Type :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Channel Mode :
Enhancement
Number of Elements :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
265nC @ 10V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Transistor Element Material :
SILICON
Drain-source On Resistance-Max :
0.088Ohm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Fall Time (Typ) :
12 ns
Terminal Form :
Datasheets
IXFB70N60Q2
Littelfuse IXFB70N60Q2
N-Channel Tube 88m Ω @ 35A, 10V ±30V 12000pF @ 25V 265nC @ 10V 600V TO-264-3, TO-264AA
IXFB70N60Q2 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 5 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 12000pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 70A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 600V and VGS=600V, so the drain-source breakdown voltage is 600V in this case.A device can conduct a maximum continuous current of [70 A] according to its drain current.It is [60 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 280A.A turn-on delay time of 26 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.The DS breakdown voltage should be maintained above 600 V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 600V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXFB70N60Q2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 5 mJ
a continuous drain current (ID) of 70A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 60 ns
based on its rated peak drain current 280A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)