IXFB52N90P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFB52N90P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 900V 52A PLUS264
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
26 Weeks
Width :
5.31 mm
Base Product Number :
IXFB52
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Drain-source On Resistance-Max :
0.16Ohm
Power Dissipation-Max :
1250W Tc
Drain to Source Resistance :
160 mΩ
MSL :
Brand :
IXYS
Case Connection :
DRAIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2000 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
900 V
Power Dissipation (Max) :
1250W (Tc)
Qualification :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Operating Temperature :
150 °C
Product Category :
MOSFET
Package :
Tube
Tradename :
HiPerFET
Input Capacitance :
19 nF
Pin Count :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
900V
Length :
20.29 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Number of Terminals :
3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
160m Ω @ 26A, 10V
Number of Channels :
1 Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
308nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Transistor Application :
SWITCHING
RoHS :
Details
Product Status :
Active
FET Type :
N-Channel
Rds On Max :
160 mΩ
Number of Pins :
FET Feature :
Transistor Polarity :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Position :
Single
Supplier Device Package :
PLUS264™
Mounting Type :
Through Hole
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
52 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
19000pF @ 25V
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
Power Dissipation-Max (Abs) :
1250 W
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Height :
26.59 mm
Vgs (Max) :
±30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
52A Tc
Product Type :
MOSFET
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Channel Mode :
Enhancement
Mount :
JESD-609 Code :
e1
Series :
HiPerFET™, PolarP2™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Pbfree Code :
yes
Transistor Element Material :
SILICON
Channel Type :
Polarity/Channel Type :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Rise Time :
80ns
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Surface Mount :
No
Drain to Source Breakdown Voltage :
900V
Nominal Vgs :
3.5 V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Continuous Drain Current Id :
52A
Configuration :
Single
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Element Configuration :
Power Dissipation :
1.25kW
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
IXYS
Turn-Off Delay Time :
95 ns
Max Power Dissipation :
1.25 kW
Packaging :
Tube
Fall Time (Typ) :
42 ns
52A
Threshold Voltage :
3.5V
Mounting Style :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
104A
Number of Elements :
1
Datasheets
IXFB52N90P
Littelfuse IXFB52N90P
N-Channel Tube 160m Ω @ 26A, 10V ±30V 19000pF @ 25V 308nC @ 10V 900V TO-264-3, TO-264AA
IXFB52N90P Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 19000pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 52A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=900V. And this device has 900V drain to source breakdown voltage.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 52 A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 95 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 104A. Drain to Source Resistance is the resistance between the drain and the source of a MOSFET when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias the device to the on state, and the resistance of this device is 160 mΩ. The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 30V.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 3.5V threshold voltage. Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 900 V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 900V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXFB52N90P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ
a continuous drain current (ID) of 52A
a drain-to-source breakdown voltage of 900V voltage
the turn-off delay time is 95 ns
based on its rated peak drain current 104A.
single MOSFETs transistor is 160 mΩ
a threshold voltage of 3.5V
a 900V drain to source voltage (Vdss)