34ADP58T7M1QT
Mfr.Part #
34ADP58T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination Type :
Solder Lug
Length :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
5A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Depth :
11.43mm
Voltage Rating - DC :
28V
Body Breadth :
11.43 mm
Housing Material :
Stainless Steel
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Terminal Length :
0.156 inch
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
Actuator Type :
Standard Round
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Height :
8.89mm
Mount :
Panel
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Length :
17.45mm
1 (Unlimited)
Bushing Length :
0.448 inch
Illumination Color :
Published :
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator :
TOGGLE
Bushing Type :
Active
Termination :
Solder
Base Product Number :
34ADP
Max Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Datasheets
34ADP58T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"