34ADP11B1V3QT
Mfr.Part #
34ADP11B1V3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
1 (Unlimited)
PCB Hole Count :
10
Mounting Style :
Bracket Mount
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Center Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
Actuator Length :
10.41mm
Body Height :
16.002mm
Voltage Rating - AC :
125V
Termination :
PC Pin
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage - Rated DC :
28V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
On-On
IP Rating :
Terminal Length :
0.185 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
34A
Termination Style :
PC Pin
Bushing Length :
0.35 inch
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Product Status :
Active
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Body Length or Diameter :
15.748mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Breadth :
11.43 mm
End Contact Plating :
Silver
Compliance :
Length - Termination :
0.185 inch
Grayhill
Voltage Rating - DC :
28V
Mount :
Brackets, Panel
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
5A
Datasheets
34ADP11B1V3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"