34ADP11B3V3QT
Mfr.Part #
34ADP11B3V3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Length - Termination :
0.185 inch
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Length or Diameter :
15.748mm
Series :
34A
Lamp Type :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Body Breadth :
11.43 mm
Illumination Color :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mount :
Brackets, Panel
Terminal Length :
0.185 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Bushing Length :
0.28 inch
On-On
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Body Height :
16.002mm
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Length :
12.19mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
RoHS :
Details
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating :
5A
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
RoHS Compliant
PCB Hole Count :
10
Datasheets
34ADP11B3V3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"