34ADP11B1M2RT
Mfr.Part #
34ADP11B1M2RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Toggle Switches
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Max Voltage Rating (AC) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Ingress Protection :
Throw Configuration :
DPDT
Voltage Rating - AC :
20V
Series :
34A
Base Product Number :
34ADP
Body Height :
8.89mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.25 inch
Panel
Min Operating Temperature :
-30 °C
Body Breadth :
11.43 mm
40,000 Cycles
Termination Type :
Solder
Package :
Bulk
Actuator Finish :
Chrome
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Depth :
11.43mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Function :
On-On
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Active
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length :
12.7mm
Termination Style :
PC Pin
Contact Plating :
Gold
Actuator Type :
Standard Round
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Type :
Lamp Type :
Illumination Color :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating (DC) :
20 V
Voltage - Rated DC :
20V
Illumination Voltage (Nominal) :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Illumination Type :
Voltage Rating (AC) :
20 V
Termination :
PC Pin
Grayhill
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Form :
DPDT
Contact Resistance :
0.01mOhm
Bushing Length :
0.35 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Actuator Length :
10.41mm
On-On
Sealing :
Epoxy
Voltage Rating - DC :
20V
Datasheets
34ADP11B1M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"