34ADP11B1V2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP11B1V2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Brackets, Panel
Termination Type :
Solder
Ingress Protection :
Bushing Thread :
Bushing Length :
0.35 inch
Termination Style :
PC Pin
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
15.748mm
Electrical Life :
40,000 Cycles
Center Contact Plating :
Silver
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Contact Function :
On-On
Surface Mount :
No
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Packaging :
Bulk
Features :
Product Category :
Toggle Switches
Bushing Type :
Actuator :
TOGGLE
Illumination :
Non-Illuminated
Body Height :
11.684mm
Radiation Hardening :
No
Actuator Length :
10.41mm
Body Breadth :
11.43 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Power Rating :
400 mVA
Mounting Style :
Through Hole
Series :
34A
Voltage - Rated DC :
28V
End Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Type :
Toggle Switches
Illumination Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - AC :
125V
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pole Throw Configuration :
DPDT
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Finish :
Chrome
Terminal Length :
0.185 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
RoHS :
Details
Circuit :
DPDT
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Configuration :
ON None ON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Switches
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Brand :
Grayhill
Illumination Type, Color :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Standard Round
Switch Function :
On-On
Package :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
PCB Hole Count :
10
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Length - Termination :
0.185 inch
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Contact Plating :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Current Rating :
5A
Published :
Grayhill
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Base Product Number :
34ADP
Contact Form :
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Material :
Sealing :
Epoxy
Datasheets
34ADP11B1V2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"