34ADP11B1M2QT
Mfr.Part #
34ADP11B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Stock
5
In Stock :
5
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
125V
AC Voltage Rating (Max) :
250
Grayhill
Mounting :
PC Mount with Threads
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current Rating :
5A
Product Height (mm) :
29.74(mm)
Published :
2011
Current Rating :
5A
Contact Form :
DPDT
Thread Size :
1/4-40
Dielectric Strength :
1000Vrms
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Radiation Hardening :
No
Termination Style :
PC Pin
Contact Configuration :
DPDT
Switch Configuration :
ON None ON
Housing Material :
Stainless Steel
Body Orientation :
Straight
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
28V
Depth :
11.43mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Lamp Type :
Grayhill
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Compliant
Current Rating (Max) :
Ingress Protection :
DC Voltage Rating (Max) :
28
Termination :
PC Pin
Number of Terminals :
6
Throw Configuration :
Seal Location :
Terminals
Actuator Length :
10.41mm
Features :
Actuator Style :
Round Lever
Panel
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Circuit :
Pole Throw Configuration :
Length :
12.7mm
On-On
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Bushing Type :
Threaded
Illumination Color :
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Operating Temperature :
85°C
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Product Depth (mm) :
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Voltage Rating - AC :
125V
Package :
Bulk
Actuator Color :
Chrome
Mounting Style :
Through Hole
Max Current Rating :
5A
Brass, Chrome Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Thread :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Series :
34A
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Seal Description :
Epoxy
Datasheets
34ADP11B1M2QT
Grayhill, Inc. 34ADP11B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"