34ADP11B1V3RT
Mfr.Part #
34ADP11B1V3RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Length or Diameter :
15.748mm
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
PCB Hole Count :
10
Contact Plating :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.185 inch
Published :
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
No
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator Length :
10.41mm
Voltage - Rated AC :
20V
Series :
34A
Mounting Style :
Through Hole
Body Height :
16.002mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Body Breadth :
11.43 mm
Termination :
PC Pin
Ingress Protection :
Mount :
Brackets, Panel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Length - Termination :
0.185 inch
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Datasheets
34ADP11B1V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"