34ADP11B3M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP11B3M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Switch Function :
On-On
Contact Function :
On-On
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
Bushing Thread :
Features :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Base Product Number :
34ADP
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Power Rating :
400 mVA
Brand :
Grayhill
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Length :
12.19mm
Grayhill
Radiation Hardening :
No
Circuit :
DPDT
Termination Style :
PC Pin
Subcategory :
Switches
Mount :
Panel
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Resistance :
0.01mOhm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Toggle Switches
Sealing :
Epoxy
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator :
TOGGLE
ECCN Code :
EAR99
Bushing Length :
0.28 inch
Illumination Color :
Mounting Style :
Through Hole
Center Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.25 inch
Contact Form :
DPDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Published :
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Type :
Standard Round
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Category :
Toggle Switches
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Type :
Panel Mount
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Type, Color :
Body Breadth :
11.43 mm
End Contact Plating :
Silver
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Finish :
Chrome
Termination :
PC Pin
Bushing Type :
Contact Plating :
Series :
34A
Body Height :
8.89mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
RoHS :
Details
Voltage Rating - DC :
28V
Lamp Type :
Packaging :
Bulk
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
Solder
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(DC)-Max :
5A
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
34ADP11B3M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"