34ADP11B1M1RT
Mfr.Part #
34ADP11B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Actuator Length :
10.41mm
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Length :
12.7mm
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Termination :
Solder
RoHS Compliant
Body Breadth :
11.43 mm
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Voltage - Rated DC :
20V
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Series :
34A
Surface Mount :
Bushing Thread :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
JESD-609 Code :
e4
Product Status :
Active
Switch Action :
LATCHED
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
400 mVA
Body Height :
10.41mm
Stainless Steel
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Actuator :
TOGGLE
Termination Type :
Solder
Depth :
11.43mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
On-On
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Panel Mount
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
DPDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
34ADP11B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"