34ADP11B4M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP11B4M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
PCB Hole Count :
8
Bushing Type :
Unthreaded
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Switch Function :
On-On
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - DC :
20V
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator :
TOGGLE
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Form :
DPDT
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Product Type :
Toggle Switches
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Sealing :
Epoxy
Voltage Rating - AC :
20V
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bushing Thread :
Unthreaded
Panel Cutout Dimensions :
Termination Type :
Solder
Actuator Finish :
Chrome
Ingress Protection :
Body Height :
20.32mm
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
Through Hole
Grayhill
Illumination Type, Color :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
11.43 mm
Published :
Actuator Type :
Standard Round
Housing Material :
Stainless Steel
Brand :
Grayhill
Power Rating :
400 mVA
Contact Resistance :
0.01mOhm
Base Product Number :
34ADP
Voltage - Rated AC :
20V
Terminal Length :
0.125 inch
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Circuit :
DPDT
Electrical Life :
40,000 Cycles
Illumination Color :
Product Status :
Active
Series :
34A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.125 inch
Termination :
PC Pin
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator Length :
10.41mm
Packaging :
Bulk
Contact Function :
On-On
Reach Compliance Code :
Compliant
Lamp Type :
Termination Style :
PC Pin
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Illumination Voltage (Nominal) :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34ADP11B4M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"