34ADP11B3V2QT
Mfr.Part #
34ADP11B3V2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Body Height :
11.684mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Throw Configuration :
TOGGLE
Length - Termination :
0.185 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated DC :
28V
Features :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Switches
PCB Hole Count :
10
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Ingress Protection :
Min Operating Temperature :
-30 °C
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Body Length or Diameter :
15.748mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Length :
12.19mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating :
5A
End Contact Plating :
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
34A
Mount :
Brackets, Panel
Body Breadth :
11.43 mm
Bushing Length :
0.28 inch
Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage - Rated AC :
125V
Terminal Length :
0.185 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34ADP11B3V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"