34ADP11B4M7QT
Mfr.Part #
34ADP11B4M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Body Height :
20.32mm
Current Rating :
5A
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting :
PC Mount with Bracket
Surface Mount :
No
Switch Configuration :
ON None ON
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Type :
Unthreaded
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
RoHS :
Details
Illumination Color :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
11.43 mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Bushing Length :
0.28 inch
Terminal Length :
0.125 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
EAR99
Base/Housing Material :
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Finish :
Chrome
PCB Hole Count :
8
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Switch Function :
On-On
Pole Throw Configuration :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Depth :
38.21mm
Base Product Number :
34ADP
Max Current Rating :
5A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
10.41mm
Length :
11.43mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Bushing Thread :
Unthreaded
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Series :
34A
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
125V
Datasheets
34ADP11B4M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"