34ADP11B1M1GT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP11B1M1GT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Length :
12.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Radiation Hardening :
No
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage - Rated DC :
28V
Surface Mount :
No
Base Product Number :
34ADP
Contact Plating :
Gold, Silver
Pole Throw Configuration :
DPDT
Illumination Type, Color :
Switch Action :
LATCHED
Features :
Actuator :
TOGGLE
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Circuit :
DPDT
Bushing Thread :
Lamp Type :
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Product Type :
Toggle Switches
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Panel
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS :
Details
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Terminal Finish :
Gold (Au)
Grayhill
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Termination Style :
Solder Lug
Switch Configuration :
ON None ON
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Actuator Type :
Standard Round
JESD-609 Code :
e4
Subcategory :
Switches
Power Rating :
400 mVA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
34A
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Body Height :
10.41mm
Body Breadth :
11.43 mm
Ingress Protection :
Actuator Length :
10.41mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating :
5A
Illumination :
Non-Illuminated
Switch Function :
On-On
Mounting :
Panel Mount with Threads
Termination Type :
Solder
Brand :
Grayhill
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Form :
Depth :
11.43mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
34ADP11B1M1GT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"