34ADP11B3M1QT
Mfr.Part #
34ADP11B3M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Body Height :
8.89mm
Panel Mount
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Bushing Length :
0.28 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Length :
12.19mm
Voltage - Rated AC :
125V
Features :
Series :
34A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Style :
Through Hole
Length - Termination :
0.156 inch
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating :
5A
Body Breadth :
11.43 mm
Illumination Color :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Termination Style :
Solder Lug
Panel Mount
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Plating :
Silver
Bushing Thread :
Radiation Hardening :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mount :
Panel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Termination Type :
Solder Lug
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.156 inch
Center Contact Plating :
Silver
Body Length or Diameter :
12.7mm
Datasheets
34ADP11B3M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"