34ADP56T1W3QT
Mfr.Part #
34ADP56T1W3QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Termination Type :
Wire Wrap
Voltage - Rated AC :
125V
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Type :
Flatted
Mount :
Panel
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Terminal Length :
0.425 inch
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Breadth :
11.43 mm
Lamp Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Length - Termination :
0.425 inch
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Termination :
Wire Wrap
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Ingress Protection :
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
5A
Body Length or Diameter :
12.7mm
Body Height :
8.89mm
Actuator Length :
11.43mm
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Datasheets
34ADP56T1W3QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"