34ADP53B2M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ADP53B2M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Bushing Type :
Unthreaded
Current Rating :
5A
Body Breadth :
11.43 mm
Contact Plating :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Feature :
Panel Mount
Ingress Protection :
Housing Material :
Stainless Steel
Surface Mount :
No
Illumination Type, Color :
Bushing Thread :
Unthreaded
Actuator Length :
13.97mm
Series :
34A
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Actuator Type :
Standard Round
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Voltage (Nominal) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(AC)-Max :
2A
Circuit :
DPDT
Switch Function :
On-Off-Mom
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Features :
Body Height :
8.89mm
Bushing Length :
0.35 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.156 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Product Type :
Toggle Switches
Brand :
Grayhill
Base Product Number :
34ADP
Power Rating :
400 mVA
Actuator :
TOGGLE
Contact Form :
DPDT
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Category :
Toggle Switches
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125V
Published :
Termination Type :
Solder Lug
Lamp Type :
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Grayhill
Voltage - Rated AC :
125V
Radiation Hardening :
No
Length - Termination :
0.156 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Actuator Finish :
Chrome
End Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Subcategory :
Switches
Switch Action :
Momentary
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination :
Non-Illuminated
Body Length or Diameter :
12.7mm
Illumination Color :
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Sealing :
Epoxy
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Contact Plating :
Voltage - Rated DC :
28V
HTS Code :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Datasheets
34ADP53B2M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"