34ADP53B1M1QT
Mfr.Part #
34ADP53B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Illumination Color :
Actuator Finish :
Chrome
Bushing Thread :
Termination Type :
Solder Lug
Ingress Protection :
Mounting Feature :
Panel Mount
Features :
Current Rating :
5A
Mount :
Panel
Body Length or Diameter :
12.7mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Length :
13.97mm
Grayhill
Body Height :
8.89mm
Voltage Rating - AC :
125V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Terminal Length :
0.156 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
RoHS :
Details
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Series :
34A
Contact Current(AC)-Max :
2A
Length - Termination :
0.156 inch
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Style :
Solder Lug
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Surface Mount :
No
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Breadth :
11.43 mm
Termination :
Solder
Bushing Length :
0.35 inch
Switch Action :
Momentary
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
End Contact Plating :
Silver
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Radiation Hardening :
No
Center Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Type :
Sealing :
Epoxy
Contact Plating :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Datasheets
34ADP53B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"