34ADP52B4M6RT
Mfr.Part #
34ADP52B4M6RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
Switch Action :
Momentary
Subcategory :
Switches
Actuator Finish :
Chrome
Sealing :
Epoxy
Body Breadth :
11.43 mm
Termination Style :
PC Pin
400 mVA
Terminal Length :
0.125 inch
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Bushing Thread :
Unthreaded
Bushing Length :
0.28 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mount :
Brackets, Through Hole
Termination :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Throw Configuration :
Illumination Type, Color :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Details
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Rating - DC :
20V
Body Length or Diameter :
12.7 mm
40,000 Cycles
PCB Hole Count :
8
Body Height :
16.51 mm
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-30°C
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Actuator Length :
5.08mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Solder
Insulation Resistance :
Bushing Type :
Unthreaded
Contact Resistance :
0.01 mΩ
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Plating :
Gold
Brand :
Grayhill
Illumination Type :
Non-Illuminated
Datasheets
34ADP52B4M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"