34ADP51B2V2RT
Mfr.Part #
34ADP51B2V2RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Bushing Thread :
Unthreaded
TOGGLE SWITCH
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
11.43 mm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
20V
Bushing Length :
0.35 inch
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Published :
Body Height :
11.684mm
Actuator Length :
10.41mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Power Rating :
400 mVA
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Sealing :
Epoxy
Mount :
Brackets, Through Hole
Contact Form :
DPDT
Contact Resistance :
0.01mOhm
Product Status :
Active
Actuator Finish :
Chrome
Bushing Type :
Unthreaded
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Length - Termination :
0.185 inch
Terminal Length :
0.185 inch
Termination Style :
PC Pin
PCB Hole Count :
10
Voltage - Rated AC :
20V
Housing Material :
Stainless Steel
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
15.748mm
Switch Action :
Momentary
Actuator Type :
Standard Round
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Through Hole
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Datasheets
34ADP51B2V2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"